COVID-19 SALGININ DA ULTRASON KULLANIMI

Göğüs BT’si COVID-19 pnömonisinde akciğer tutulumunun tanı ve değerlendirilmesinde önemli altın standart olarak kabul edilmektedir. Günümüzde BT protokolleri pulmoner hasarı tahmin etmek için kullanılmaktadır. Ne yazık ki, BT taraması tüm acil servislerde mevcut değildir. Akciğer Ultrasonu, son yıllarda büyük ölçüde geliştirilmiş ve akut solunum yetmezliği için şiddetle tavsiye edilen bir yüzey görüntüleme tekniğidir. Yaygın olarak pnömoninin erken teşhisi için yatak başı ultrasonografi acil serviste kullanılır. Göğüs radyografisi veya BT taramasına alternatif olarak kabul edilen oldukça hassas ve spesifik bir tekniktir. Acil servislerde COVID-19 pnömonisi ile başvuran hastalarda akciğer ultrasonun rolünü son derece önemli, pratik, ulaşılabilir ve hızlı olarak kabul edilebilir.

Yapılan başka bir çalışmada Covid-19 tanı ve tedavi sırasında BT ve ultrasonografi görüntülerinin karşılaştırılması yapılmıştır. Tablo da görüldüğü gibi BT incelemesi sırasında elde edilen görüntüler ve sonuçlar ultrasonografi incelemesinde elde edilen görüntüler ve sonuçlar ile benzerlik göstermektedir. Akciğer ultrasonografisi Covid-19 teşhisinde önemli bir yardımcı görüntüleme aracıdır.

COVID-19 pnömonisinin tanı ve tedavisinde akciğer ultrasonografisinin rolünü doğrulamak için daha fazla çalışma gereklidir, ancak COVID-19 pnömonisinin erken tanısı için başucu olarak akciğer ultrasonografisinin kullanılmasını yapılan bir çok çalışma şiddetle tavsiye etmektedir.

Butterfly IQ Türkiye’de olacak ve Butterfly IQ’ya hızlı bir şekilde ulaşmak ve bu mükemmel deneyimi elde etmek için lütfen Butterfly IQ Türkiye formunu doldurup bizim ile iletişime geçiniz.

Butterfly IQ ‘yu ilk kullananlardan olmak için lütfen formu doldurunuz.